UNDER 25’s SINGLES CHAMPIONSHIP

 

           
 STAN PARKER CUP

 

 

 

THE STAN PARKER CUP

UNDER 25
WINNERS TROPHY

 

 

 

 
           
  2017U25Winner

 

 

 

2016 WINNER

Jack Cook

Worcester B.C.

 

 

           
 A & M TROPHIES CUP

 

 

THE A & M TROPHIES CUP

WORCESTERSHIRE BOWLING ASSOCIATION
UNDER 25'S
SINGLES RUNNER UP
PRESENTED BY 
A&M TROPHIES
EVESHAM

 

 

COMPETED FOR
FROM 1983 TO 2009
REPLACED BY
THE SID BARKAS CUP
IN 2010, NOW IN
WORCESTER B.C.
TROPHY CABINET

           
 THE SID BARKAS CUP

 

 

THE SID BARKAS CUP

PRESENTED TO
WORCESTERSHIRE BOWLING ASSOCIATION
__________________________
COUNTY UNDER 25
RUNNERS UP

 
           
  2017U25RunnerUp

 

 

 

2017 RUNNER UP

Jack Pullin

Bredon

 

 

 

           
    WINNER   RUNNER UP  
           
1981   Grant Burgess Gilt Edge B.C. Ian Jenkins Barbourne B.C.
1982   Grant Burgess Gilt Edge B.C. Mark Weaver Gilt Edge B.C.
1983   Brian Whitcombe Worcester Co-op B.C. Andrew Sparkes Droitwich Spa B.C.
1984   Mark Atkins Worcester Co-op B.C. I. Green Bredon B.C.
1985   Grant Burgess Gilt Edge B.C. Neil Smith Chain Wire B.C.
1986   Rob Stanley M.E.S & S.C. B.C. Andy Salmon Brintons B.C.
1987   Andy Salmon Brintons B.C. Neil Anderson Brintons B.C.
1988   Mark Dawson M.E.S & S.C. B.C. Stuart McCaughtrie Gilt Edge B.C.
1989   D. Lowe Gilt Edge B.C. Mark Dawson M.E.S & S.C. B.C.
1990   Andy Salmon Chain Wire B.C. Simon Jones Hylton B.C.
1991   D. Resuggan Pershore B.C. Mark Bywater Brintons B.C.
1992   Steve Parker Worcester B.C. Neil Anderson Brintons B.C.
1993   Gareth Burbridge Vines Park B.C Steve Parker Worcester B.C.
1994   Chris Wilde Bank House Hotel B.C. Mark Bywater Gilt Edge B.C.
1995   Andy Bourne Vines Park B.C. Mark Hussell Overbury B.C.
1996   Lewis Jones Chester Road B.C. Mark Hussell Overbury B.C.
1997   Mark Stones Brintons B.C. Craig Oldnall Brintons B.C.
1998   Neil Williams Overbury B.C. Paul Speake Broadway B.C.
1999   Mark Stones Brintons B.C. Paul Speake Broadway B.C.
2000   Dean Hemming Bank House Hotel B.C. Craig Hall Brintons B.C.
2001   Paul Speake Broadway B.C. Craig Hall Brintons B.C.
2002   Paul Speake Broadway B.C. S. Allen Gilt Edge B.C.
2003   Marc Stones Gilt Edge B.C. Craig Hall Gilt Edge B.C.
2004   Marc Stones Gilt Edge B.C. Andrew Walters Broadway B.C.
2005   Richard Moule Droitwich Spa B.C. Andrew Walters Broadway B.C.
2006   Gareth Roberts Barbourne B.C. Martin Hall Worcester B.C.
2007   Gareth Roberts Barbourne B.C. Richard Moule Droitwich Spa B.C.
2008   Andrew Walters Broadway B.C. James Allington Chester Road B.C.
2009   Andrew Walters Broadway B.C. David Trueman-Eade Barbourne B.C.
2010   Andrew Walters Broadway B.C. Dominic Inchley Gilt Edge B.C.
2011   Ryan Atkins Worcester B.C. Jack Ganderton Chester Road B.C.
2012   Andrew Walters Broadway B.C. Tom Mason Stourport B.G.C.
2013   Luke Lane Redditch B.C. Jamie Taylor Redditch B.C.
2014   Nick Jones Worcester B.C. Luke Lane Redditch B.C.
2015   Ryan Atkins St Dunstans B.C. No runner up this season  
2016   Glenn Weaver Gilt Edge Jack Cook Worcester B.C.
2017   Jack Cook Worcester B.C. Jack Pullin Btredon B.C.