REG RUSSELL TRIPLES CHAMPIONSHIP

 

         
REG RUSSELL WINNERS TROPHY

REG RUSSELL TROPHY

WINNERS

COMPETED FOR
FROM 1983 UNTIL 2011

REPLACED BY
A NEW TROPHY IN 2012

NOW HELD IN WORCESTER B.C. TROPHY CABINET

         
NEW REG RUSSELL WINNERS TROPHY 2012

REG RUSSELL TROPHY

WINNERS TROPHY
PRESENTED BY THE
WORCESTERSHIRE BOWLING
ASSOCIATION

2012

       

 

RRWinners2017

 

 

 

2017 WINNERS

Pete Smith
Michel Aubrey
John Oliver

Broadway B.C.

 

 

         
 HAROLD EVERTON - REG RUSSELL RUNNERS UP TROPHY

HAROLD EVERTON TROPHY

WORCESTERSHIRE BOWLING ASSOCIATION
REG RUSSELL TRIPLES
RUNNERS UP TROPHY
PRESENTED BY
HAROLD EVERTON

COMPETED FOR
FROM 1983 UNTIL 2011

REPLACED BY
A NEW TROPHY IN 2012

NOW HELD IN WORCESTER B.C. TROPHY CABINET

         
NEW REG RUSSELL RUNNERS UP TROPHY 2012

REG RUSSELL TROPHY

RUNNERS UP TROPHY
PRESENTED BY THE
WORCESTERSHIRE BOWLING
ASSOCIATION

2012

         
RRRunnersUp2017

 

2017 RUNNERS UP

Martin Leedham
Keith Alders
(
sub for Steve Poyner)
Richard Moule

Vines Park B.C.

 

         
1983   Winners: R. Turner, P. Hale, A.E.A. Bolt Broadway B.C.
  Runners Up: B. Martin, A. Jackson, G. Lucy Worc Brotherhood B.C.
1984   Winners: K. Weaver, M. Weaver, G. Burgess Gilt Edge B.C.
  Runners Up: D. Brotherton, K. Bridgewater, F. Elliott Evesham B.C.
1985   Winners: A. Smith, K. Atkins, M. Atkins Worcester Co-op B.C.
  Runners Up: J. Fowler, G. Smith, E. Lammas Droitwich Spa B.C.
1986   Winners: K. Weaver, M. Weaver, G. Burgess Gilt Edge B.C.
  Runners Up: M. Brunning, A. Burbridge, P. Turner Vines Park B.C.
1987   Winners: A. Pain, N. Bryans, J. Pugh Gilt Edge B.C.
  Runners Up: B. Martin, A. Jackson, G. Readman Worc Brotherhood B.C.
1988   Winners: A. Smith, J. Moore, M. Atkins Worcester Co-op B.C.
  Runners Up: M. Bell, W. Bell, G. Ford Broadway B.C.
1989   Winners: A. Chillman, K. Ferguson, C. Gilbert Brintons B.C.
  Runners Up: D. Thatcher, R. Dawson, M. Dawson M.E.S & S.C. B.C.
1990   Winners: T. Duggan, P. Turner, A. Burbridge Vines Park B.C.
  Runners Up: A. Johnson, W. Watkins, D. Oakley Gilt Edge B.C.
1991   Winners: R. Thompson, L. Whitehouse, B. Borthwick Co-op B.C.
  Runners Up: D. Cresswell, D. Hall, D. Brotherton Littleton B.C.
1992   Winners: D. Chillman, M. Davies, R. Layton Brintons B.C.
  Runners Up: N. Bryans, A. Pain, J. Pugh Gilt Edge B.C.
1993   Winners: C. Oldnall, D. Bartle, M. Oldnall Brintons B.C.
  Runners Up: A. Chillman, M. Davies, R. Layton Brintons B.C.
1994   Winners: M. Lamb, B. Hayward, D. Buckman Overbury B.C.
  Runners Up: R. Layton, J. Bowers, A. Chillman Brintons B.C.
1995   Winners: M. Lamb, B. Hayward, D. Buckman Overbury B.C.
  Runners Up: R. Hodson, J. Hird, N. Anderson Brintons B.C.
1996   Winners: R. Morris, V. Evans, S. Davis Worcester B.C.
  Runners Up: A. Watson, M. Bourne, A. Leadham Vines Park B.C.
1997   Winners: R. Hall, P. Moule, I. Jenkins Droitwich Spa B.C.
  Runners Up: J. Hird, M. Roberts, G. Gilbert Brintons B.C.
1998   Winners: D. Ellsmore, H. Morgan, J. Gibbons High Duty Alloys B.C.
  Runners Up: T. Powell, D. Wilde, B. Whitcombe Worcester B.C.
1999   Winners: D. Hall, M. Aubrey, A. Jackson Broadway B.C.
  Runners Up: P. Cowley, R. Moreton, H. Lane Brintons B.C.
2000   Winners: P. Cowley, B. Moreton, H. Lane Brintons B.C.
  Runners Up: B. Clifton, B. Everton, B. Borthwick Worcester B,C,
2001   Winners: B. Platt, I. Harrison, M. Atkins Vines Park {Droitwich} B.C.
  Runners Up: D. Edgeworth, M. Ormsby, D. Barton Droitwich Spa B.C.
2002   Winners: S. Jones, A. Jackson, M. Atkins Worcester B.C.
  Runners Up: J. Crow, J. Suffield, J. Tolley Hewell B.C.
2003   Winners: I. Cartwright, A. Seir, B. Staton Worc Brotherhood B.C.
  Runners Up: D. Bailey, J. Oliver, B. Clarke Broadway B.C.
2004   Winners: M. Aubrey, A. Walters, C. Cooper Broadway B.C.
  Runners Up: W. Higson, G. Hunt, N. Gould Evesham B.C.
2005   Winners: P. Hopkins, D. Maxwell, R. Payne Chester Road. B.C
  Runners Up: M. Aubrey, C. Cooper, A. Walters Broadway B.C.
2006   Winners: G. Weaver, B. Whitcombe, K. Weaver Gilt Edge B.C.
  Runners Up: J. Crow, J. Robinson, D. Wolfe. Hewell B.C.
2007   Winners: I. Sutherland, C. Wilde, A. Wills Worcester B.C.
  Runners Up: G. Murray, P. Turner, S. Poyner Vines Park B.C.
2008   Winners: S. Hill, G. Hunt, N. Gould Evesham B.C.
  Runners Up: C. Hall, D. Maxwell, R. Payne Chester Road B.C.
2009   Winners: R. Atkins, G. Burbridge, M. Atkins Worcester B.C.
  Runners Up: C. Gore, S. Aldren, C. Cooper Broadway B.C.
2010   Winners: C. Hall, A. Jackson M. Atkins Worcester B.C.
    Runners Up: S. Hill, G. Hunt, N. Gould Evesham B.C.
2011   Winners: R. Hall, G. Burbridge, A. Burbridge Worcester B.C.
    Runners Up: T. Arnold, H. Roberts, G. Roberts Barbourne B.C.
2012   Winners: J. Taylor, K. Alders, L. Lane Redditch B.C.
    Runners Up: C. Cooper, G. Robinson, S. Aldren Broadway B.C. 
2013   Winners: M. Atkins, J, Lewis, R. Atkins Worcester B.C.
    Runners Up: G. Roberts, T, Arnold, H. Roberts Barbourne B.C.
2014   Winners: D. Jeffrey, R. Caldwell, B. Lindon Barbourne B.C.
    Runners Up: J. Cook (DNP), G. Burrow, T. Dovey (Sub), A. Cook Worcester B.C.
2015   Winners: D. Spicer, M. Atkins, A. Burbridge St. Dunstans B.C.
    Runners Up: H. Griffiths, M.Bradley, A. Griffiths St. Dunstans B.C.
2016   Winners: F. Hart, I. Beesley, P. Price St. Dunstans B.C.
    Runners Up: T. Yapp, H. Griffiths, A. Griffiths St. Dunstans B.C.
2017   Winners: P. Smith, M. Aubrey, J. Oliver Broadway B.C.
    Runners Up: