VETERAN PAIRS CHAMPIONSHIP

 

           
W.I.JAMES VETERAN PAIRS CUP

 

 

 

W.I. JAMES
VETERAN PAIRS CUP

WORCESTERSHIRE BOWLING ASSOCIATION
VETERANS CUP
PRESENTED BY
W.I. JAMES ESQ

           
VetPairsWinners2017

 

 

 

2017 WINNERS

Alan Clarke

Adrian Burbridge

St. Dunstans B.C.

 

           
JOHN HALL VETERAN PAIRS RUNNERS UP TROPHIES (2)

 

 

 

 

JOHN HALL TROPHIES

WORCESTERSHIRE BOWLING ASSOCIATION
VETERAN PAIRS
RUNNERS UP

           
           
VetPairsRunnersup2017

 

 

 

2017 RUNNERS UP

Ivan Poole

Paul Kitchen

Chester Road B.C.

 

           
1973   Winners: N. Allen, R. Court High Duty Alloys B.C.
    Runners Up: W.J. Davis, H. Fox Vines Park B.C.
1974   Winners: C. Crane, A. Griffin Bromsgrove B.C.
    Runners Up: S. Fisher, W. Davies Vines Park B.C.
1975   Winners: T. Mason, A. Liversey Worc County Ground B.C.
    Runners Up: C. Coxall, G. Parsons Worc Brotherhood B.C.
1976   Winners: H.S. Fox, W, Heaton Vines Park B.C.
    Runners Up: J. Raistrick, H. Hayes Vines Park B.C.
1977   Winners: A. Livesey, A.T. Brookes Worc County Ground B.C.
    Runners Up: L. Bowen, C. Stanley Worc Brotherhood B.C.
1978   Winners: C. Coxall, G. Parsons Worc Brotherhood B.C.
    Runners Up: J. Williams, W. Farmer Pershore B.C.
1979   Winners: G. Beale, W.A Clarke Worc County Ground B.C.
    Runners Up: H.S. Fox, W. Heaton Vines park B.C.
1980   Winners: H. Watts, R. Norris High Duty Alloys B.C.
    Runners Up: W. Faithfull, R. Gough Worc County Ground B.C.
1981   Winners: W. Burns, E. Rayner Worc Brotherhood B.C.
    Runners Up: D. Blore, H. Haines Pershore B.C.
1982   Winners: E. Bishop, G. Salisbury Worc Brotherhood B.C.
    Runners Up: H. Taylor, W. Faithfull Worc County Ground B.C.
1983   Winners: E. Bishop, G. Salisbury Worc Brotherhood B.C.
    Runners Up: W. Clarke, G. Beale Worc County Ground B.C.
1984   Winners: L. Saunders, L. Huband M.E.S, S.C. B.C.
    Runners Up: E.J. Hines, S. Pitt Worc Brotherhood B.C.
1985   Winners: A. Stebbings, F. Summers Worc Brotherhood B.C.
    Runners Up: W. Selman, R. Wallace Bromsgrove B.C.
1986   Winners: A. Baylis, R.H. Roper Worc County Ground B.C.
    Runners Up: A.T Brookes, G. Cooper Worc County Ground B.C.
1987   Winners: W. Clarke, C.P.N Griff Worc County Ground B.C.
    Runners Up: G. Naish, M. Griffiths St Dunstan’s B.C.
1988   Winners: R. Cobb, N. Croucher Vines Park B.C.
    Runners Up: W. Clarke, C.P. Griff Worc County Ground B.C.
1989   Winners: M. Hemming, J. Tustin Evesham B.C.
    Runners Up: F. Meredith, D. Latham Overbury B.C.
1990   Winners: W. Spurner, C. Duggan Vines Park B.C.
    Runners Up: A. Smith, G. Spooner Barbourne B.C.
1991   Winners: J. Bird, W. Burns Worc Brotherhood B.C.
    Runners Up: K. Clarke, E. Lammas Droitwich Spa B.C.
1992   Winners: G. Bell, K. Clarke Bromsgrove B.C.
    Runners Up: D. Cater, A. Baylis Gilt Edge B.C.
1993   Winners: G. Pitts, A. Sier Worc Brotherhood B.C.
    Runners Up: H. Elias, R. Elvins Brintons B.C.
1994   Winners: R. Morgan, K. Pountain Manor Park B.C.
    Runners Up: C. Smith, L. Thomas Manor Park B.C.
1995   Winners: C. Turvey, A. Lambert Pershore B.C.
    Runners Up: T. Geynes, H. Cooke Bredon B.C.
1996   Winners: B. Lloyd, R. Field Vines Park B.C.
    Runners Up: H. Bull, G. Hall Malvern Victoria B.C.
1997   Winners: S. Bright, A. Mullis Bromsgrove (DDS&S) B.C.
    Runners Up: G. Murray, F. Beard Vines Park B.C.
1998   Winners: R. Cotton, S. Bright Bromsgrove (DDS&S) B.C.
    Runners Up: L. Jarvis, A.E.A Bolt Bredon B.C.
1999   Winners: H. Haines, A. Lambert Pershore B.C.
    Runners Up: E. Lloyd, E. Cowley Malvern Victoria B.C.
2000   Winners: H. Haines, A. Lambert Pershore B.C.
    Runners Up: F. Boyne, G. Williams High Duty Alloys B.C.
2001   Winners: M. Brunning, W. Lloyd Vines Park (Droitwich) B.C.
    Runners Up: R. Brighton, K. Stanton Hewell B.C.
2002   Winners: J. Sleep, M. Matthews Bromsgrove Town B.C.
    Runners Up: L. Skett, J. Barlow Broadway B.C.
2003   Winners: J. Bailey, D. Tipper Chester Road B.C.
    Runners Up: J. Clarke, K. Marks Malvern Victoria B.C.
2004   Winners: F. Holt, E. King Malvern Victoria B.C.
    Runners Up: M. Curtis, K. Griffin Chester Road B.C.
2005   Winners: F. Holt, E. King Malvern Victoria B.C.
    Runners Up: R. Hodge, M. Ralphs Droitwich Spa B.C.
2006   Winners: G. Davis, G. Gilbert Oldington B.C.
    Runners Up: A. Nicklin, P. Turner Vines Park (Droitwich) B.C.
2007   Winners: G. Davies, G. Gilbert Oldington B.C.
    Runners Up J. Bridge. P. White Bredon B.C.
2008   Winners: A. West, C. Dann Barbourne B.C.
    Runners Up: F. Holt, E. King Malvern Victoria B.C.
2009   Winners: F. Holt, E. King Malvern Victoria B.C.
    Runners Up: J. Bridge. P. White Bredon B.C.
2010   Winners: W. Harrison, H. Lammas Vines Park B.C.
    Runners Up: F. Holt, E. King Malvern Victoria B.C.
2011   Winners: A. Nicklin, P. Turner Vines Park B.C.
    Runners Up: M. Aubrey, M. Rainbow Broadway B.C.
2012   Winners: B. Curnock, R. Ling  Worcester B.C. 
    Runners Up: D. Ellsmore, B. Hay  Redditch B.C.
2013   Winners: F. Holt E. King Malvern Victoria B.C
    Runners Up: D. Marchant T. Cullis Worcester B.C.
2014   Winners: P. Kitchen I. Poole Chester Road B.C.
    Runners Up: J. Ellsmore M. Laight Pershore B.C. 
2015   Winners: G. Logan R. MacCormack Gilt Edge B.C.
    Runners Up: B. Evans A, Clarke Barbourne B.C.
2016   Winners: A. Clarke A. Burbridge St. Dunstans
    Runners Up: D. Hall M. Rainbow Broadway
2017   Winners: A. Clarke A. Burbridge St. Dunstans
    Runners Up: I. Poole P. Kitchen Chester Road